Shrnutí „odpískaného“ fotbalového ročníku 2019/2020 očima fotbalového fanouška

Fotbalovou sezonu ukončila pandemie koronaviru COVID 19 na samém začátku jarní části soutěží. Muži SK Česká Skalice na jaře odehráli jediné mistrovské utkání a to se ani některým soupeřům kvůli nezpůsobilým terénům nepodařilo.

Vstup do ročníku 2019/2020 se našim fotbalistům i přes velkou marodku vydařil. Na půdě Lázní Bělohrad, které v minulé sezoně hrály o soutěž výš, zvítězili s přehledem 5:1.

V dalším kole v domácím prostředí převálcovali Třebechovice 7:1 a v mužstvu panovala dobrá nálada. Jedeme do Sobotky, na hřiště další z loňských účastníků krajského přeboru. Po vyrovnaném průběhu končí zápas 0:0 a na penalty prohráváme 3:4.

Další domácí kolo s nováčkem z Nepolis vedeme v poločase 2:0 a zdá se, že po čtyřech kolech budeme mít 10 bodů. Chyba lávky. Soupeř nás v druhé půli přehrál a zaslouženě srovnal skóre na 2:2. Další penaltový rozstřel opět prohráváme na PK 4:5. Stínem je nezaviněné zranění nejlepšího střelce Martina Škody (vyřazen do konce podzimu).

Pak jedeme na derby s Náchodem B do Provodova. Po zápase plném zvratů zachraňuje remízu 3:3 v poslední minutě zápasu Tomáš Voráček. Třetí penaltový rozstřel v řadě a opět neúspěch. Prohráváme 7:8.

Další domácí zápas se silnou Roudnicí prohráváme 1:2, když hosté vstřelili rozhodující gól 6 minut před koncem. První porážka v normální hrací době v sezoně a velké zklamání.

Jedeme na Lokomotivu Hradec Králové. V půli vedeme 1:0 ale konec utkání 2:2 nás opět přivádí k penaltovému rozstřelu. Již počtvrté z posledních pěti zápasů prohráváme tentokrát 3:5.

Náladu jsme si zlepšili v následujícím kole, kdy výborným výkonem v dalším derby porážíme rivala z Velkého Poříčí 6:0. Po zápase u týmu končí trenérská dvojice Jiří Bederka a Richard Berger.

Následují čtyři venkovní zápasy s novým trenérem Jakubem Zahradníkem. Mužstvo zvládá další derby v Jaroměři (výhra 4:1), jedeme do Kunčic a výhra 6:2 po velmi dobrém výkonu. Odplata se vydařila. Třetí venkovní zápas v řadě se hrál v Horním Starém Městě s Trutnovem B. Běhaví mladíci domácích nám dělali problémy, ale své šance nevyužili. V druhé půli se naše hra výrazně změnila a přišly také góly. Konečný výsledek 0:4 je pro domácí krutý.

Čtvrtý zápas venku v řadě a cesta do Týniště nad Orlicí. V poločase jsme mohli vést 3:0, ale namísto toho prohráváme 0:2. I přes nepříznivý stav bojujeme dál, máme šance, ale dostáváme třetí branku a je rozhodnuto.

Další domácí derby se sousedem z Nového Města nad Metují se nám hrubě nepovedlo. Lukáš Böhm sice krásnou střelou zařídil naše vedení, ale potom nešťastná vlastní branka a rozhodující gól hostí nás připravil o další body do tabulky.

Následuje další okresní derby v Broumově. A velká kanonáda! Za 1. poločas padlo celkem 8 branek a hosté z České Skalice vedli 5:3. Jenomže se hraje 90 minut a ve druhé půli domácí čtyřmi brankami otočili zápas na konečných 7:5. Nám nešlo vůbec nic.

Tak si musíme pomoci k bodům v posledním podzimním kole doma se Solnicí. Přestože hrajeme od 31. minuty o deseti bez Erika Bergera, vyloučený hráč toho stihl za půl hodiny opravdu dost, dal gól ve 3. minutě, o 20 minut později dostal 1. žlutou kartu a za další desetiminutovku druhou a k tomu červenou. Přesto domácí mákli a konečný výsledek 4:1 uzavřel podzimní část ročníku 2019/2020.

Následovala zimní přestávka. Po novém roce byla zahájena náročná a tvrdá zimní příprava, do které se zapojila i staronová posila Martin Diviš, který se vrátil z nižší německé soutěže, kde střelecky exceloval.

Trénovalo se 3x týdně, hráči padali „na hubu“ ale bylo to k něčemu dobré. Jenže po šesti přípravných zápasech (z toho 4 výhry a 2 porážky celkové skóre 33:21, což značí střeleckou pohodu, ale také velkou prostupnost obraných řad) jsme to nemohli ukázat v mistrovských zápasech v jarní části soutěže. Odehráli jsme pouze jeden zápas s Lázněmi Bělohrad, který jsme vyhráli 2:0 (Diviš, Valeš) a posunuli jsme se v tabulce na 4. místo.

A to bylo na jaře vše. Následně byla celá soutěž kvůli opatření vlády přerušena a poté také „odpískána“, tj. ukončena.

Jsem přesvědčen, že kvalitní zimní příprava by se v jarní části soutěže projevila a tým SK Česká Skalice by stoupal tabulkou vzhůru. Ale to se už nedozvíme.

Uplynulý fotbalový ročník hodnotím jako úspěšný, až na několik zranění, a i bodů mohlo být o trochu víc.

Pevně věřím, že „veteráni“ Jakl, Kožený, Sedláček a Valeš ukončení kariéry přehodnotí a v zimě nasbíranou fyzičku uplatní i v novém ročníku 1. A třídy kopané mužů.

Budeme se těšit na nový ročník 2020/2021 bez pandemie a na oslavu 111. výročí založení našeho fotbalového klubu.

Ze statistik: Odehráli jsme 16 mistrovských zápasů, 8 výher, 4 porážky a 4 remízy (všechny jsme na PK prohráli a bod navíc jsme nezískali), máme 28 bodů a skóre 57:27.

Nejlepší střelci Roman Pípek 11 branek, Marek Panenka 9, Erik Berger 9, Martin Škoda stihl za první čtyři kola dát 6 branek a pak přišlo zranění.

Největším hříšníkem je Erik Berger se 7 ŽK a 1 ČK, Tomáš Pácalt dostal 6 ŽK, Lukáš Kožený 5 ŽK a Pavel Sedláček 4 ŽK. Překvapením je pouze 1 ŽK Aleše Jakla.

Ve všech zápasech nastoupili: Tomáš Voráček, Roman Pípek, Lukáš Kožený, Václav Novotný a Marek Panenka, pouze ve dvou chyběli Pavel Sedláček, Erik Berger, Roman Weisser a Lukáš Böhm.

Z důvodu zranění odehrál jen jeden zápas Josef Vašata, tři Stanislav Hanel, čtyři Martin Škoda, ani jednou nenastoupil Ondřej Resler. Celkem se v dresu Skalice na hrací ploše vystřídalo 22 hráčů.